​Śliwki w czekoladzie

Na rynku mamy obecnie wiele typów tego rodzaju smakołyków. Owoce w czekoladzie, czekoladowe „foundee” owocowe, owoce kandyzowane w czekoladzie, suszone owoce w czekoladzie… Estetycznie wyglądają, kuszą podniebienia i rozpływają się w ustach a przy tym bardzo aromatycznie pachną. Takie wyroby na bazie prawdziwych owoców oraz czekolady cieszą właściwie wszystkie zmysły. Wśród tych wszystkich nowoczesnych rewelacji, które przytłaczają wręcz swoją różnorodnością, wciąż gdzieś swoje poczesne miejsce zajmuje nasza rodzima, poczciwa, znakomita i po prostu najlepsza śliwka w czekoladzie. Znamy już niejednego regionalnego producenta tych klasycznych czekoladek. Zwykle najbardziej tradycyjne oblicze takiej śliwki to suszona śliwka oblana mleczną albo deserową czekoladą. Naturalnie takie właśnie odsłony tego tradycyjnego przysmaku są przepyszne i wcale od nich nie stronimy. Chcielibyśmy jednak skusić Was czymś zupełnie wyjątkowym w tym obszarze, a mianowicie: różnych wariantów smakowych śliwek w czekoladzie.

​Czy to aby nie przesada?

Wielu z Was powie zapewne: „Przecież takie śliwki mają już swój smak. Jak sama nazwa wskazuje – śliwkowy.”. Jednak śliwki łączone potrafią być z wieloma innymi produktami, nawet tak na pozór odległymi jak mięso. Popularny pieczony schab nadziewany śliwkami to przecież sztandarowy tego przykład. Tym bardziej warto urozmaicić te w czekoladzie, na słodko. Takie śliwki uwielbiane są od pokoleń głównie dlatego, że te owoce po ususzeniu są dosyć kwaskowe, nie tak słodkie i mdłe jak na przykład rodzynki. To właśnie sprawia, że tak dobrze smakują otoczone słodkim, czekoladowym płaszczykiem. Jest to także powód, dla którego dobrym pomysłem okazało się uzupełnienie ich o inne nieco wytrawne dodatki. Zachowują wówczas znakomicie pewien balans pomiędzy nutą wytrawną jak i słodyczą, co czyni je słodyczami szlachetnymi.

​Bombonierka dla teściowej

Bez względu na to, czy chodzi o śliwki na wagę, czy też elegancko opakowane śliwki w czekoladzie cena ich jest zazwyczaj zbliżona do siebie. Te ostatnie naprawdę fantastycznie zastępują przesłodzone pralinki i bombonierki lub otoczone czekoladą pianki jakie chętnie wręczamy sobie wzajemnie na różne okazje. Zamiast bombonierki na przykład na imieniny teściowej można zatem uraczyć ją jej ulubionym wariantem oblanych czekoladą śliwek. Jeżeli to nieco kapryśna dama – warto pokusić się o kosz pełen aromatycznych śliwek w czekoladzie we wszystkich smakach do wyboru. Na pewno choć jeden z nich przypadnie do gustu najbardziej wybrednym osobom, które poczują się niejednokrotnie wyróżnione takim różnorodnym prezentem.

​Jakich śliwek warto spróbować?

Znamy już powszechnie ich klasyczne odsłony, czyli śliwki oblane czekoladą: mleczną, gorzką, albo deserową. Tymczasem połączenie tego popularnego suszonego owocu z korzennymi przyprawami przyprawić może o zawrót głowy, w pozytywnym tego pojęcia znaczeniu. Czy imbirowe śliwki w czekoladowej polewie staną się teraz Waszymi najbardziej ulubionymi słodyczami? Kto wie… Na pewno aby przekonać się o tym trzeba ich najpierw skosztować. Lekko kwaskowy a przy tym cierpki imbir dosyć płynnie łączy się z kwaskową i słodką zarazem suszoną śliwką. Tymczasem cynamon, chociaż sam w sobie mniej wyrazisty – tworzy z suszonymi śliwkami bardzo oryginalną i ciekawą kompozycję smakową. Natomiast zawadiackie połączenie naszej swojskiej śliwki z egzotycznym chilli oraz czekoladą to coś w sam raz dla osób poszukujących w słodyczach wysublimowanej pikanterii.

Smakowe i klasyczne śliwki w czekoladzie to miły upominek dla każdego bez względu na wiek, płeć czy też inne często kontrowersyjne parametry. Jeżeli chcemy dać komukolwiek niezobowiązujący drobiazg, a jednocześnie obdarować go czymś słodkim i nietuzinkowym to właśnie takie śliwki są strzałem w dziesiątkę!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12